Autorzy danych, których obserwacje wprowadzono do bazy:

 

Artur Adamski

Marek Adamski

Sylwester Aftyka

Marcin Antczak (†)

Olga Antczak

Aneta Balcerkiewicz

A. Baranowski

Agnieszka Barańska

Małgorzata Bednarska

Adam Berbeć

Łukasz Berlik

Szymon Beuch

Katarzyna Beyga

Małgorzata Bielecka

Andrzej Biernat

Agata Bijak

Jakub Błędowski

Adrianna Bogacka

Robert Borek

Paweł Borkowski

Marta Boroń

Wojciech Boros

Michał Brodacki

Maciej Buchalik

Paweł Buczyński

Jarosław Bury

Andrzej Burzik

Damian Butrym

Cezary Bystrowski

Rafał Celadyn

Bożena Celińska

Jan Ceryngier

Sławomir Chmielewski

Anna Chmura

Gustaw Chomski

Michał Ciba

Patrycja Cierkosz

Stanisław Czachorowski

J. Czaja

Agnieszka Czarnocka

Krzysztof Czechowski

Paweł Czechowski

Andrzej Czerwiński

B. Czerwiński

Marcin Czerwiński

Leszek Cylupa

Robert Cymbała

Andrzej Czylok

Szymon Czyżewski

Robert Dejtrowski

Iwona Dembicz

Igor Długosz

Marta Długosz

Anna Dobrzańska

Grzegorz Dubiel

Krzysztof Dudek

Tomasz Dudek

Kamila Dudzicka

Jacek Dumański

Piotr Dunaj

Grzegorz Dyczko

Tomasz Ekiert

Iwona Falenta

Bogdan Falkiewicz

Marek Fiedor

Dagmara Filipczak

Łukasz Filipczak

Michał Flis

Waldemar Fluder (†)

Paweł Fornal

Michał Gałan

Andrzej Garbalewski

Waldemar Gargoła

Karolina Gawryjołek

Agata Gazdowska

Krzysztof Gąsowski

Barbara Gierlasińska

Grzegorz Gierlasiński

Przemysław Glinkowski

M. Goc

Artur Goławski

Bartłomiej Gorzkowski

Joanna Gosk

Marcin Górecki

Maciej Górka

Andrzej Górnik

Małgorzata Grabek

Wiktor Grenas

Seweryn Grobelny

Przemysław Grochala

Adam Gruszczyński

Anna Grzegorzewska

Ewa Gutowska

Jerzy M. Gutowski

Piotr Guzik

Wojciech Guzik

Henryka Guźniczak

Mariusz Gwardjan

Robert Gwiazda

Radosław Gwóźdź

Aneta Haak

Izabela Hajdamowicz

Piotr Hajder

Adam Harasim

Andrzej Hawrylak

Krzysztof Henel

Andreas Hirler

Grzegorz Hoffman

Anna Hohol–Kilinkiewicz

Franciszek Holnicki

Marek Hołowiński

Józef Hordowski

Robert Hybsz

Monika Hyla

Marcin Ilczuk

Aneta Itczak

Łukasz Jakielaszek

Paweł Jakubek

Paulina Janczak

Sławomir Janiewicz

Bogusława Jankowska

Beata Jaworowska

Bogna Jażdżyn

Tomasz Jezierczuk

Grzegorz Jędro

Magdalena Jędro

Danuta Jędryczak

Paweł Jędryczak

Agata Jirak–Leszczyńska

Adam Jobda

Marek Jobda

Krzysztof Jończyk

Tomasz Jóźwicki

Małgorzata Julunga

Natalia Juras

Adam Juraszczyk

Kacper Jurczyk

Kamil Jurek

Zofia Kaczmarek

Mikołaj Kaczmarski

Sebastian Kaczorowski

Magdalena Kaczyńska

Irena Kaleta

Wiesław Kalicki

Paweł Kalinowski

Grzegorz Kaliszewski

Iwona Kałuzińska

Piotr Kałwa

Natalia Kania

Anna Kapusta

Sebastian Karaśkiewicz

Zbigniew Kasprzak

Zbigniew Kasprzykowski

Anna Kassolik

Rafał Kaźmierczak

Zuzanna Kierepa

Arkadiusz Kiszka

Norbert Kleszko

Rafał Klimczak

Paweł Kobyłecki

Magdalena Kochanowska

Anna Koczur

Mateusz Kolender

Dagmara Kołeczek–Sprawka

Przemysław Konopczyński

Dorota Konstantynowicz

Grzegorz Kopciński

Agnieszka Kosicka

Joanna Kostka

Rafał Kostka

Leszek Kostuj

Paweł Kostuj

Martyna Kotala

Bogusław Kotlarz

Jan K. Kowalczyk

Jolanta Kowalska

Janina Kozłowska

Marek Kozłowski

Krystyna Krajewska

Łukasz Krajewski

Ireneusz Krasnodębski

Wojciech Krawczyk

Joanna Kremel

Jarosław Krogulec

Wiktor Kroker

Lena Król

Wiesław Król

Adam Krupa

Dominik Krupiński

Ewa Krzysica

Jerzy Księżak

Monika Kucharska–Świerszcz

Dariusz Kucharski

Jan Kucharzyk

Wiesław Kuchta

Rafał Kuczborski

Krzysztof Kujawa

Mariusz Kulik

Adam Kuńka

Michał Kupczyk

Małgorzata Kurpisz

Andrzej Kurzawa

Jacek Kurzawa

Bartłomiej Kusal

Katarzyna Kusal

Marcin Kutera

Włodzimierz Kwaśniewski

I. Laskowska

Grzegorz Lejczak

Sławomir Ligęza

Monika Lisowska

Leszek Literski

Marcin Lożek

Łukasz Ławicki

Paweł Ługowski

Przemysław Łukaszek

M. Łuszczak

Andrzej K. Łyszczyński

Karol Mackiewicz

Małgorzata Makświej

Elżbieta Malecińska

Adam Malkiewicz

Maria Marczak

Magdalena Marczakiewicz

Piotr Marczakiewicz

Jacek Marczyk

Eugeniusz Markiewicz

Leszek Matacz

Maciej Matraj

Mateusz Matysiak

Jarosław Matusiak

Anna Mauer

Jacek Mazepa

Szymon Mazgaj

Adam Mazurski

Andrzej Melke

Rafał Mencel

Waldemar Merecz

Jerzy Michalczuk

Wiaczesław Michalczuk

Ryszard Michno

Tomasz Michno

Grzegorz Micuła

Łukasz Mielczarek

Sławomir Mielczarek

Jerzy Mikołajczuk

Piotr Mikołajczuk

Daniel Mikołajewski

Romuald Mikusek

Konrad Mikuta

Henryk Milewski

Ewa Miłaczewska

Marek Miłkowski

Izabela Misty

Alicja Miszta

Tadeusz Mizera

Jerzy Morawski

Bogdan Mościcki

Jacek Mościcki

Marek Murawski

David Musiolek

Maciej Nagler

Joanna Napruszewska–Pronobis

Beata Nasiłowska

Paweł Nejfeld

Ewa Nowaczyk

Eligiusz Nowak

Jacek Nowak

Mirosław Nowicki

Diana Nawłoka

Grzegorz Neubauer

Łukasz Nicewicz

Paweł Niemiec

Anna Nieróbca

Ewa Nowaczyk

Przemysław Obłoza

Ireneusz Odrzykoski

Henryk Okarma

Wiesław Okliński

Tomasz Olbrycht

Andrzej Oleksa

Aleksandra Olipra

Karolina Olszanowska–Kuńka

Piotr Olszewski

Krystian Ołdak

Ryszard Orzechowski

Krzysztof Ostrowski

Sławomir Ostrzyżek

Zuzanna Oświecimska–Piasko

Bartłomiej Pacuk

Martyna Paczuska

Piotr Paluszkiewicz

Henryk Pastrykiewicz

Monika Pastrykiewicz

Agnieszka Parapura

Marta Pasik

Iwona Paszek

Sławomir Pawlak

Piotr Pawłowski

Bartosz Pencakowski

Aleksandra Pępkowska–Król

Grzegorz Piątek

Wojciech Piątek

Tomasz Piecuch

Adam Piela

Mirosław Pielot

Agnieszka Pietruszewska–Pietrek

Sylwia Pietrzak

Tomasz Pietrzak

Romuald Piotrowski

Hubert Piórkowski

Ewa Piwko–Witkowska

Gabriela Piwowarska

Leszek Plackowski

Wojciech Plata

Anna Plucińska

Małgorzata Pociask

Izabela Postolska

Jarosław Potapowicz

Stanisław Powała–Niedźwiecki

Marcin Pronobis

Krzysztof Przondziono

Michał Przybylski

Łukasz Przybyłowicz

Anna Pytel

Aleksandra Radołowicz–Nieradzik

Paweł Radzikowski

Michał Radziszewski

Jan Rapczyński

Janusz Ratajczak

Tomasz Radziewicz

Krystyna Rokowska

Dorota Roszkowiak

Ewa Rozbicka

Robert Rozwałka

Sławomir Rubacha

Rafał Ruta

Tomasz Rutkowski

Eliza Rybska

Anna Rychła

Anna Rzępała

Joanna Rzępała

Mirosław Rzępała

Konrad Sachanowicz

Ryszard Sachanowicz

Sebastian Salata

Soňa Šebková

Peter Senn

Rafał Skiba

Jan Skobel

Marta Skowron Volponi

Robert Skupin

Jarosław Słowikowski

Michał Słowikowski

Jacek Słupek

Janusz Smagacz

Dariusz Sobczyk

Sylwia Sobczyk

Piotr Sokołowski

Wojciech Solarz

Marcin Sołowiej

P. Sopek

Mateusz Sowiński

Przemysław Stachyra

Andrzej Staśkowiak

Ryszard Stawarczyk

Anna Stebel

Barbara Stefaniak

Monika Stefaniak

Patrycja Stefaniuk

Krzysztof Stefaniuk

Izabela Stefańska

Grażyna Stępień

Janusz Stępniewski

Sławomir Stodulski

Teresa Stolarczyk

Jarosław Stolarz

Przemysław Stolarz

Krzysztof Strynkowski

Łukasz Strzelczyk

Piotr Strzelczyk

Magdalena Szatyłowicz

Izabela Szeląg

Krzysztof Szelhaus

Renata Szelhaus

Ewa Szczepankiewicz

Ryszard Szczygieł

Piotr Szlachetka

Krzysztof Szulak

Paweł Szymański

Krzysztof Ściążko

Paweł Śliwa

Sylwester Ślusarczyk

Michał Śmigiel

Rafał Świerad

Marta Świtała

Krzysztof Tabernacki

Agnieszka Tańczuk

Adam Tarłowski

Jan Tatur–Dytkowski

Andrzej Teślak

Piotr Teślak

Grzegorz Tończyk

Magdalena Topińska

Katarzyna Topolska

Magdalena Traciłowska

Łukasz Trębicki

Daria Troczyńska

Andrzej Trzeciak

Cyryl Tusiński

Seweryn Tusiński

Jacek Twardowski

Marek Twardowski

Tadeusz Twardy

Izabela Urbańska–Kampczyk

Marek Wanat

Hieronim Wasielewski

Marcin Wasila

Elżbieta Wasylków

Kamil Wawrzyniak

Sławomir Wąsik

Jacek Wendzonka

Katarzyna Wereniewicz

Katarzyna Wielgus

Dorota Wiewióra

Tomasz Wilk

Marcin S. Wilga

Maria Wiszniowska

Małgorzata Wiszyńska

Agata Witorożec

Wojciech Wiśniewski

Augustyna Włodarska

Bernadeta Wolska

Adam Woźniak

Paweł Woś

Michał Wódecki

Jakub Wójcik

Mirosław Wszołek

Julita Wycichowska

Leszek Wygachiewicz

Marcin Wyrwicki

Dariusz Wysocki

Grzegorz Wysocki

Antoni W. Wysowski

Marek Wyszomirski

Magdalena Zagalska–Neubauer

Bartłomiej Zając

Ewelina Zając

Małgorzata Zając

Roman Zamorski

Jan Zieliński

Hanna Żelichowska

Piotr Żogała

Tomasz Żuk

Robert Żurawel

Adam Żurawlew

Amelia Żurawlew

Danuta Żurawlew

Olga Żurawlew

Przemysław Żurawlew

 

 

 

Gatunki zagrożone i chronione

status za Czerwoną Księgą (Liana 2004) i Czerwoną Listą (Liana 2002)

 

Kategoria EX - gatunki wymarłe i zanikłe

19. Podłatczyn stepowy Montana montana (Kollar, 1833)

 

36. Świerszcz południowy Eumodicogryllus bordigalensis (Latreille, 1804)

* status nieaktualny

 

40. Nakwietnik trębacz Oecanthus pellucens (Scopoli, 1763)

* status nieaktualny

 

53. Napierśnica krótkoskrzydła Arcyptera microptera (Fischer von Waldheim, 1833)

 

54. Brodawnica brodawkowana Bryodemella tuberculata (Fabricius, 1775)

 

69. Szarańcza wędrowna Locusta migratoria Linnaeus, 1758

* status nieaktualny

 

Kategoria EN - gatunki silnie zagrożone

8. Stepówka nadnidziańska Gampsocleis glabra (Herbst, 1786)

gatunek objęty ochroną ścisłą

 

38. Świerszczyk szary Modicogryllus frontalis (Fieber, 1844)

 
39. Piechotek leśny Nemobius sylvestris (Bosc, 1792)  

45. Skakun ciemieniówka Tetrix ceperoi (Bolivar, 1887)

 

49. Skakun nadpotokowy Tetrix tuerki (Krauss, 1876)

 
55. Nadobnik włoski Calliptamus italicus (Linnaeus, 1758)  

Kategoria VU - gatunki umiarkownie zagrożone/narażone

7. Siodlarka stepowa Ephippiger ephippiger (Fiebig, 1784)  

27. Pstrokaczek ukraiński Poecilimon ukrainicus Bey-Bienko, 1951

 
51. Sinica nadbrzeżna Aiolopus thallasinus (Fabricius, 1781)  

64. Konik krótkoskrzydły Chorthippus pullus (Philippi, 1830)

 

70. Naboczeń bagienny Mecostethus parapleurus (Hagenbach, 1822)

 

77. Bezskrzydlak pieszy Podisma pedestris (Linnaeus, 1758)

 

80. Trajkotka czerwona Psophus stridulus (Linnaeus, 1758)

 

82. Kózka ciemnoskrzydła Stauroderus scalaris (Fischer von Waldheim, 1846)

 
86. Napierśnik torfowiskowy Stethophyma grossum (Linnaeus, 1758)  

Kategoria NT - gatunki niższego ryzyka, ale bliskie zagrożenia

20. Długoskrzydlak sierposz Phaneroptera falcata (Poda, 1761)

* status nieaktualny

 
21. Podkrzewin bezskrzydły Pholidoptera aptera (Fabricius, 1793)  
32. Pasikonik ogoniasty Tettigonia caudata (Charpentier, 1842)  
37. Świerszcz polny Gryllus campestris Linnaeus, 1758  
73. Siwoszek niebieski Oedipoda caerulescens Linnaeus, 1758  
81. Przewężek błękitny Sphingonotus caerulans (Linnaeus, 1758)  

Kategoria LC - gatunki niższego ryzyka, najmniejszej troski

10. Zrówieńka górska Isophya kraussi Brunner von Wattenwyl, 1878

 

11. Zrówieńka pienińska Isophya pienensis Maran, 1954

 

Kategoria DD - gatunki o statusie słabo rozpoznanym oraz zagrożeniu stwierdzonym lecz bliżej nieokreślonym

25. Podłatczyn szary Platycleis grisea (Fabricius, 1781)

 

28. Grubosz bezskrzydły Polysarcus denticauda Charpentier, 1825

 

62. Konik pieniński Chorthippus eisentrauti (Ramme, 1931)

 
56. Mirka bieszczadzka Capraiuscola ebneri Galvagni, 1953  

Gatunki objęte ochroną, ale niewymienione jako zagrożone 

13. Zrówieńka bieszczadzka Isophya stysi Cejchan, 1957

gatunek objęty ochroną ścisłą

 

 

Projekt ma na celu gromadzenie wiadomości o rozmieszczeniu wszystkich gatunków w Polsce, propagowanie wiedzy o tych niezwykłych owadach i aktywizację osób nimi się zajmujących. Gromadzone dane podzielono na dwa okresy: historyczny (do roku 1990) i współczesny (od roku 1991). Zdajemy sobie sprawę z tego, że oznaczanie wielu gatunków jest trudne, jednak dla znacznej liczby z nich wystarczają dobre fotografie. Aktualizowane mapy przedstawiają postępy prac. Podajemy propozycję ujednoliconego polskiego nazewnictwa, opartą głównie na krajowej literaturze. Każda nowa obserwacja jest dla nas cenna! Planujemy za kilka lat opublikować atlas w formie drukowanej.

 

 

Przemysław Żurawlew

Ryszard Orzechowski

Seweryn Grobelny

Michał Brodacki

Marcin Kutera

Paweł Radzikowski

Szymon Czyżewski

 

Project

The idea behind this project is to accumulate records of the distribution of all orthopteran species in Poland, to popularise knowledge of these fascinating insects and to encourage you to take a greater interest in them. The records will be divided into two periods: historical (up to 1990) and contemporary (after 1991). Although numerous species are difficult to identify, good photographs will suffice for a great many of them. The distribution maps will be periodically updated, so you will be able to see how our project is progressing. As we would like to standardise the Polish vernacular nomenclature of Orthoptera, we have made some suggestions in this respect, based mainly on the Polish literature. Remember, every single new record is valuable!

Translated by Peter Senn

 

 

Lista ograniczona do gatunków, dla których posiadamy zdjęcia ilustrujące wygląd:

 

  1. Opaślik sosnowiec Barbitistes constrictus Brunner von Wattenwyl, 1878
   2. Podłatczyn dwubarwny Bicolorana bicolor (Philippi, 1830)
   3. Miecznik łąkowy Conocephalus dorsalis (Latreille, 1804)
   4. Miecznik ciemny Conocephalus fuscus (Fabricius, 1793)
  5. Niećwierk puklerzówka Cyrtaspis scutata (Charpentier, 1825)
   6. Łatczyn brodawnik Decticus verrucivorus (Linnaeus, 1758)
   7. Siodlarka stepowa Ephippiger ephippiger (Fiebig, 1784)
  8. Stepówka nadnidziańska Gampsocleis glabra (Herbst, 1786)
   Nieoznaczone Isophya sp.
  9. Zrówieńka karpacka Isophya camptoxypha (Fieber, 1853)
  10. Zrówieńka górska Isophya kraussi Brunner von Wattenwyl, 1878
  11. Zrówieńka pienińska Isophya pienensis Maran, 1954
  12. Zrówieńka wschodniokarpacka Isophya posthumoidalis Bazyluk, 1971
  13. Zrówieńka bieszczadzka Isophya stysi Cejchan, 1957
   14. Wątlik prążkowany Leptophyes albovittata (Kollar, 1833)
   15. Wątlik kropkowany Leptophyes punctatissima (Bosc, 1792)
16. Nadrzewek południowy Meconema meridionale A. Costa, 1860
 17. Nadrzewek długoskrzydły Meconema thallasinum (De Geer, 1773)
 18. Podłatczyn krótkoskrzydły Metrioptera brachyptera (Linnaeus, 1761)
19. Podłatczyn stepowy Montana montana (Kollar, 1833)
 20. Długoskrzydlak sierposz Phaneroptera falcata (Poda, 1761)
 21. Podkrzewin bezskrzydły Pholidoptera aptera (Fabricius, 1793)
 22. Podkrzewin szary Pholidoptera griseoaptera (De Geer, 1773)
 23. Podkrzewin transylwański Pholidoptera transsylvanica (Fischer, 1853)
 24. Podłatczyn białoplamy Platycleis albopunctata (Goeze, 1778)
25. Podłatczyn szary Platycleis grisea (Fabricius, 1781)
26. Pstrokaczek górski Poecilimon schmidtii (Fieber, 1853)
27. Pstrokaczek ukraiński Poecilimon ukrainicus Bey-Bienko, 1951
28. Grubosz bezskrzydły Polysarcus denticauda Charpentier, 1825
 29. Podłatczyn łąkowy Roeseliana roeselii (Hagenbach, 1822)
30. Pasikonik stożkogłowy Ruspolia nitidula (Scopoli, 1786)
 31. Pasikonik śpiewający Tettigonia cantans (Fuessly, 1775)
 32. Pasikonik ogoniasty Tettigonia caudata (Charpentier, 1842)
 33. Pasikonik zielony Tettigonia viridissima Linnaeus, 1758
 34. Turkuć podjadek Gryllotalpa gryllotalpa (Linnaeus, 1758)
35. Świerszcz domowy Acheta domesticus (Linnaeus, 1758)
36. Świerszcz południowy Eumodicogryllus bordigalensis (Latreille, 1804)
 37. Świerszcz polny Gryllus campestris Linnaeus, 1758
38. Świerszczyk szary Modicogryllus frontalis (Fieber, 1844)
 39. Piechotek leśny Nemobius sylvestris (Bosc, 1792)
 40. Nakwietnik trębacz Oecanthus pellucens (Scopoli, 1763)
41. Piechotek błotny Pteronemobius heydenii (Fischer, 1853)
 42. Mrowiszczak mrówkomirek Myrmecophilus acervorum (Panzer, 1799)
43. Śpieszek cieplarniany Tachycines asynamorus Adelung, 1902
 44. Skakun dwuplamek Tetrix bipunctata (Linnaeus, 1758)
45. Skakun ciemieniówka Tetrix ceperoi (Bolivar, 1887)
46. Skakun boreoalpejski Tetrix fuliginosa (Zetterstedt, 1828)
 47. Skakun szydłówka Tetrix subulata (Linnaeus, 1758)
48. Skakun cienkoczułki Tetrix tenuicornis (Sahlberg, 1893)
49. Skakun nadpotokowy Tetrix tuerki (Krauss, 1876)
 50. Skakun fałdowany Tetrix undulata (Sowerby, 1806)
 51. Sinica nadbrzeżna Aiolopus thallasinus (Fabricius, 1781)
52. Szarańcza egipska Anacridium aegyptium (Linnaeus, 1764)
53. Napierśnica krótkoskrzydła Arcyptera microptera (Fischer von Waldheim, 1833)
54. Brodawnica brodawkowana Bryodemella tuberculata (Fabricius, 1775)
 55. Nadobnik włoski Calliptamus italicus (Linnaeus, 1758)
56. Mirka bieszczadzka Capraiuscola ebneri Galvagni, 1953
 57. Konik wszędobylski Chorthippus albomarginatus (De Geer, 1773)
 58. Konik ciepluszek Chorthippus apricarius (Linnaeus, 1758)
 59. Konik pospolity Chorthippus biguttullus (Linnaeus, 1758)
 60. Konik brunatny Chorthippus brunneus (Thunberg, 1815)
 61. Konik osiodłany Chorthippus dorsatus (Zetterstedt, 1821)
 62. Konik pieniński Chorthippus eisentrauti (Ramme, 1931)
 63. Konik sucholubny Chorthippus mollis (Charpentier, 1825)
64. Konik krótkoskrzydły Chorthippus pullus (Philippi, 1830)
 65. Konik leśny Chorthippus vagans (Eversmann, 1848)
 66. Złotawek nieparek Chrysochraon dispar (Germar, 1834)
 67. Złotawiec krótkoskrzydły Euthystira brachyptera (Ocskay, 1826)
 68. Mułek buławkowaty Gomphocerippus rufus (Linnaeus, 1758)
69. Szarańcza wędrowna Locusta migratoria Linnaeus, 1758
70. Naboczeń bagienny Mecostethus parapleurus (Hagenbach, 1822)
 71. Mirka alpejska Miramella alpina (Kollar, 1833)
 72. Pałkowiak plamisty Myrmeleotettix maculatus (Thunberg, 1815)
 73. Siwoszek niebieski Oedipoda caerulescens Linnaeus, 1758
 74. Skoczek szary Omocestus haemorrhoidalis (Charpentier, 1825)
75. Skoczek zmienny Omocestus rufipes (Zetterstedt, 1821)
 76. Skoczek zielony Omocestus viridulus (Linnaeus, 1758)
77. Bezskrzydlak pieszy Podisma pedestris (Linnaeus, 1758)
 78. Konik długopokładełkowy Pseudochorthippus montanus (Charpentier, 1825)
 79. Konik łąkowy Pseudochorthippus parallelus (Zetterstedt, 1821)
80. Trajkotka czerwona Psophus stridulus (Linnaeus, 1758)
81. Przewężek błękitny Sphingonotus caerulans (Linnaeus, 1758)
82. Kózka ciemnoskrzydła Stauroderus scalaris (Fischer von Waldheim, 1846)
 83. Dołczan wysmukły Stenobothrus lineatus (Panzer, 1796)
84. Dołczan czarnoplamy Stenobothrus nigromaculatus (Herrich-Schaffer, 1840)
85. Dołczan znamiennik Stenobothrus stigmaticus (Rambur, 1838)
 86. Napierśnik torfowiskowy Stethophyma grossum (Linnaeus, 1758)

 

 

Instrukcja

 

W przypadku posiadania większego zbioru danych (kilkanaście i więcej rekordów) prosimy o wpisywanie danych w przygotowany szablon bazy – arkusz kalkulacyjny. Wprowadzamy do bazy tylko obserwacje gatunków, których identyfikacji jesteśmy pewni. Najważniejsze dane to:

  • nazwa gatunkowa – żeby uniknąć błędów (literówek) nazwy należy kopiować z drugiej zakładki arkusza,

  • rok,

  • najbliższa miejscowość,

  • pole UTM – w celu prawidłowego określenia położenia stanowiska należy skorzystać z http://gis.biomap.pl/ lub https://lepidoptera.eu/utm

  • autor obserwacji.

 Wpisujemy także:

  • datę obserwacji w formacie rrrr-mm-dd,

  • sposób dokumentacji obserwacji (okaz dowodowy, fotografia, nagranie głosu, obserwacja wizualna),

  • osobę, która gatunek oznaczyła (jeśli jest inna niż obserwator).

W przypadku rodzaju Isophya zbieramy dane przypisane także jedynie do rodzaju (przy braku możliwości oznaczenia gatunku).

Wypełniony arkusz danych, lub fotografie dowodowe przesyłamy na adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Większe pakiety zdjęć dokumentacyjnych można przesłać na płycie CD/DVD, na adres:

              Przemysław Żurawlew, Żbiki 45, 63-304 Czermin

Nazwa pliku lub folderu powinna zawierać nazwę najbliższej miejscowości oraz kod pola UTM.

 

Dane można zbierać przy pomocy aplikacji NaturaList (https://play.google.com/store/apps/details?id=ch.biolovision.naturalist&gl=PL) i portalu ornitho.pl (https://www.ornitho.pl/index.php?m_id=1164&a=N106#FN106)

 

Do pobrania szablon bazy - arkusz kalkulacyjny