ORTHOPTERA POLSKI – WYKAZ RODZIN I GATUNKÓW

 

Przedstawione mapy należy traktować jako robocze - nie wprowadzono jeszcze wielu publikowanych informacji. Będą one sukcesywnie dodawane, podobnie jak informacje niepublikowane od Autorów danych.

 

Tettigoniidae

 

  1. Opaślik sosnowiec Barbitistes constrictus Brunner von Wattenwyl, 1878

  2. Podłatczyn dwubarwny Bicolorana bicolor (Philippi, 1830)

  3. Miecznik łąkowy Conocephalus dorsalis (Latreille, 1804)

  4. Miecznik ciemny Conocephalus fuscus (Fabricius, 1793)

  5. Niećwierk puklerzówka Cyrtaspis scutata (Charpentier, 1825)

  6. Łatczyn brodawnik Decticus verrucivorus (Linnaeus, 1758)

  7. Siodlarka stepowa Ephippiger ephippiger (Fiebig, 1784)

  8. Stepówka nadnidziańska Gampsocleis glabra (Herbst, 1786)

  9. Zrówieńka karpacka Isophya camptoxypha (Fieber, 1853)

  10. Zrówieńka górska Isophya kraussi Brunner von Wattenwyl, 1878

  11. Zrówieńka pienińska Isophya pienensis Maran, 1954

  12. Zrówieńka wschodniokarpacka Isophya posthumoidalis Bazyluk, 1971

  13. Zrówieńka bieszczadzka Isophya stysi Cejchan, 1957

    Nieoznaczone Isophya sp.

  14. Wątlik prążkowany Leptophyes albovittata (Kollar, 1833)

  15. Wątlik kropkowany Leptophyes punctatissima (Bosc, 1792)

  16. Nadrzewek południowy Meconema meridionale A. Costa, 1860

  17. Nadrzewek długoskrzydły Meconema thallasinum (De Geer, 1773)

  18. Podłatczyn krótkoskrzydły Metrioptera brachyptera (Linnaeus, 1761)

  19. Podłatczyn stepowy Montana montana (Kollar, 1833)

  20. Długoskrzydlak sierposz Phaneroptera falcata (Poda, 1761)

  21. Podkrzewin bezskrzydły Pholidoptera aptera (Fabricius, 1793)

  22. Podkrzewin szary Pholidoptera griseoaptera (De Geer, 1773)

  23. Podkrzewin transylwański Pholidoptera transsylvanica (Fischer, 1853)

  24. Podłatczyn białoplamy Platycleis albopunctata (Goeze, 1778)

  25. Podłatczyn szary Platycleis grisea (Fabricius, 1781)

  26. Pstrokaczek górski Poecilimon schmidtii (Fieber, 1853)

  27. Pstrokaczek ukraiński Poecilimon ukrainicus Bey-Bienko, 1951

  28. Grubosz bezskrzydły Polysarcus denticauda Charpentier, 1825

  29. Podłatczyn łąkowy Roeseliana roeselii (Hagenbach, 1822)

  30. Pasikonik stożkogłowy Ruspolia nitidula (Scopoli, 1786)

  31. Pasikonik śpiewający Tettigonia cantans (Fuessly, 1775)

  32. Pasikonik ogoniasty Tettigonia caudata (Charpentier, 1842)

  33. Pasikonik zielony Tettigonia viridissima Linnaeus, 1758

    Gryllotalpidae

  34. Turkuć podjadek Gryllotalpa gryllotalpa (Linnaeus, 1758)

     Gryllidae

  35. Świerszcz domowy Acheta domesticus (Linnaeus, 1758)

  36. Świerszcz południowy Eumodicogryllus bordigalensis (Latreille, 1804)

  37. Świerszcz polny Gryllus campestris Linnaeus, 1758

  38. Świerszczyk szary Modicogryllus frontalis (Fieber, 1844)

  39. Piechotek leśny Nemobius sylvestris (Bosc, 1792)

  40. Nakwietnik trębacz Oecanthus pellucens (Scopoli, 1763)

  41. Piechotek błotny Pteronemobius heydenii (Fischer, 1853)

     Myrmecophilidae

  42. Mrowiszczak mrówkomirek Myrmecophilus acervorum (Panzer, 1799)

     Rhaphidophoridae

  43. Śpieszek cieplarniany Diestrammena asynamora Adelung, 1902

    Tetrigidae

  44. Skakun dwuplamek Tetrix bipunctata (Linnaeus, 1758)

  45. Skakun ciemieniówka Tetrix ceperoi (Bolivar, 1887)

  46. Skakun boreoalpejski Tetrix fuliginosa (Zetterstedt, 1828)

  47. Skakun szydłówka Tetrix subulata (Linnaeus, 1758)

  48. Skakun cienkoczułki Tetrix tenuicornis (Sahlberg, 1893)

  49. Skakun nadpotokowy Tetrix tuerki (Krauss, 1876)

  50. Skakun fałdowany Tetrix undulata (Sowerby, 1806)

    Acrididae

  51. Sinica nadbrzeżna Aiolopus thallasinus (Fabricius, 1781)

  52. Szarańcza egipska Anacridium aegyptium (Linnaeus, 1764)

  53. Napierśnica krótkoskrzydła Arcyptera microptera (Fischer von Waldheim, 1833)

  54. Brodawnica brodawkowana Bryodemella tuberculata (Fabricius, 1775)

  55. Nadobnik włoski Calliptamus italicus (Linnaeus, 1758)

  56. Mirka bieszczadzka Capraiuscola ebneri Galvagni, 1953

  57. Konik wszędobylski Chorthippus albomarginatus (De Geer, 1773)

  58. Konik ciepluszek Chorthippus apricarius (Linnaeus, 1758)

  59. Konik pospolity Chorthippus biguttullus (Linnaeus, 1758)

  60. Konik brunatny Chorthippus brunneus (Thunberg, 1815)

  61. Konik osiodłany Chorthippus dorsatus (Zetterstedt, 1821)

  62. Konik pieniński Chorthippus eisentrauti (Ramme, 1931)

  63. Konik sucholubny Chorthippus mollis (Charpentier, 1825)

  64. Konik krótkoskrzydły Chorthippus pullus (Philippi, 1830)

  65. Konik leśny Chorthippus vagans (Eversmann, 1848)

  66. Złotawek nieparek Chrysochraon dispar (Germar, 1834)

  67. Złotawiec krótkoskrzydły Euthystira brachyptera (Ocskay, 1826)

  68. Mułek buławkowaty Gomphocerippus rufus (Linnaeus, 1758)

  69. Szarańcza wędrowna Locusta migratoria Linnaeus, 1758

  70. Naboczeń bagienny Mecostethus parapleurus (Hagenbach, 1822)

  71. Mirka alpejska Miramella alpina (Kollar, 1833)

  72. Pałkowiak plamisty Myrmeleotettix maculatus (Thunberg, 1815)

  73. Siwoszek niebieski Oedipoda caerulescens Linnaeus, 1758

  74. Skoczek szary Omocestus haemorrhoidalis (Charpentier, 1825)

  75. Skoczek zmienny Omocestus rufipes (Zetterstedt, 1821)

  76. Skoczek zielony Omocestus viridulus (Linnaeus, 1758)

  77. Bezskrzydlak pieszy Podisma pedestris (Linnaeus, 1758)

  78. Konik długopokładełkowy Pseudochorthippus montanus (Charpentier, 1825)

  79. Konik łąkowy Pseudochorthippus parallelus (Zetterstedt, 1821)

  80. Trajkotka czerwona Psophus stridulus (Linnaeus, 1758)

  81. Przewężek błękitny Sphingonotus caerulans (Linnaeus, 1758)

  82. Kózka ciemnoskrzydła Stauroderus scalaris (Fischer von Waldheim, 1846)

  83. Dołczan wysmukły Stenobothrus lineatus (Panzer, 1796)

  84. Dołczan czarnoplamy Stenobothrus nigromaculatus (Herrich-Schaffer, 1840)

  85. Dołczan znamiennik Stenobothrus stigmaticus (Rambur, 1838)

  86. Napierśnik torfowiskowy Stethophyma grossum (Linnaeus, 1758)